Jeux Sans Frontières 1990

Entrants 1990: Spain (E) • France (F) • Italy (I) • Portugal (P)
San Marino (SM) • Yugoslavia (YU)

Presenters of International Heats / Commentators:
Daniel Vindel (TVE - E)
Marie-Ange Nardi and Georges Beller (A2F - F)
Claudio Lippi and Feliciana Iaccio (RAI - I)
Eládio Clímaco and Ana do Carmo (RTP - P)
Silvia Batazza (RTVSM - SM)
Dubravka Marković et Jovan Pavliček (JRT-TVB - YU)

International Referees: Bernard Galley and Denis Pettiaux

Produced by TVE (E), A2F (F), RAI (I), RTP (P), 
RTVSM (SM), JRT-TVB (YU)

 

In line with with other seasons of Jeux Sans Frontières at JSFnetGB, we present the 1990 season in Production/Staging Order. Due to the recording format whereby two heats were recorded at one venue, and each of these heats would be placed at different points in the transmission order, we have listed the heats by their location (recording order) but noted the preferred transmission order and heat number also.

 

Key:
International Heats
 
l = Qualified for International Final / l = Heat Winner (Silver Trophy)
International Final
l = Gold Trophy   l = Silver Trophy   l = Bronze Trophy

I

Jeux Sans Frontières 1990

Italy 1 (Heat 1)

Event Staged: Wednesday 23rd May 1990
Venue: Sports Centre, Piazzale Ludovico Goisis, Bergamo, Italy
Preferred Transmission Order: 1st

European Transmissions (Local Timings):
RTP (P):
Monday 2nd July 1990, 9.15-11.00pm (1st)
TVE (E):
Saturday 7th July 1990, 1.00-2.30pm (1st)
Antenne 2 (F):
Thursday 12th July 1990, 8.40-10.00pm (1st)
RAI Uno (I):
Saturday 14th July 1990 (1st)
JRT (YU-Croatia): Sunday 15th July 1990, 9.20-10.55pm (1st)
JRT (YU-Slovenia): Monday 23rd July 1990, 9.15-10.45pm (1st)
Not transmitted in Great Britain

Theme: The History and Traditions of Bergamo

Teams: Almagro (1) (E) v. Mulhouse (F) v. Treviso (I) v.
Moura (P) v. Acquaviva (RSM) v. Cres-Mali Lošinj (YU)

Games: The Romans' Arrival, Attila and the Barbarians, The Tightrope Walker, The Miners, The Harlequins, Making the Polenta, The Elixir of Love, The Hay Carts, The Fabric Mosaic and The Water Slide.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

1 1 4 1 1 1 1 1 1 2
F 2 2 1 2 4 2 3 6 5 4
I 5 5 5 6 6 6 6 4 6 12
P 6 4 6 3 3 5 5 3 2 8
RSM 4 3 3 4 5 4 4 1 3 6

YU

3 6 2 5 2 3 2 5 4 10
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

1 2 6 7 8 9 10 11 12 14
F 2 4 5 7 11 13 16 22 27 31
I 5 10 15 21 27 33 39 43 49 61
P 6 10 16 19 22 27 32 35 37 45
RSM 4 7 10 14 19 23 27 28 31 37

YU

3 9 11 16 18 21 23 28 32 42

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 I • Treviso l l
 P • Moura
 YU • Cres-Mali Lošinj
 RSM • Acquaviva
 F • Mulhouse
 E • Almagro (1)

61
45
42
37
31
14

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

I

Jeux Sans Frontières 1990

Italy 2 (Heat 5)

Event Staged: Sunday 27th May 1990
Venue: Sports Centre, Piazzale Ludovico Goisis, Bergamo, Italy
Preferred Transmission Order: 5th

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 30th July 1990, 9.40-11.10pm (5th)
TVE (E):
Saturday 4th August 1990, 1.00-2.30pm (5th)
Antenne 2 (F):
Thursday 9th August 1990, 8.40-10.00pm (5th)
RAI Uno (I):
Saturday 11th August 1990 (5th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 12th August 1990, 9.10-11.05pm (5th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 20th August 1990, 9.20-10.50pm (5th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: The Specialities of Bergamo

Teams: Almagro (2) (E) v. Boulogne Billancourt (F) v. Castiglione delle Stiviere (I) v.
Ilhas dos Açores (P) v. Borgo Maggiore (RSM) v. Trogir (YU)

Games: The Cement Industry, The Wall, Mineral Water, Dressing the Scarecrow, The Harlequins, The Equilibrists, Overweight Hikers, Atalante and Hyppomene, The House Values and The Musical Game.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

2 3 1 2 4 2 1 3 2 2
F 1 2 4 4 1 4 1 3 3 8
I 3 6 5 3 2 5 4 4 6 10
P 5 4 2 1 3 6 5 5 6 12
RSM 4 1 6 5 5 3 1 3 1 4

YU

6 5 3 6 6 1 6 6 4 6
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

2 5 6 8 12 14 15 18 20 22
F 1 3 7 11 12 16 17 20 23 31
I 3 9 14 17 19 24 28 32 38 48
P 5 9 11 12 15 21 26 31 37 49
RSM 4 5 11 16 21 24 25 28 29 33

YU

6 11 14 20 26 27 33 39 43 49

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
1st

3rd
4th
5th
6th

 P • Ilhas dos Açores l l
 YU • Trogir

 I • Castiglione delle Stiviere
 RSM • Borgo Maggiore
 F • Boulogne Billancourt
 E • Almagro (2)

49
49
48
33
31
22

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

YU

Jeux Sans Frontières 1990

Yugoslavia 1 (Heat 2)

Event Staged: Wednesday 13th June 1990
Venue: Vrnjačka Spa Park, Vrnjačka Banja, Yugoslavia
Preferred Transmission Order: 2nd

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 9th July 1990, 9.15-11.00pm (2nd)
TVE (E):
Saturday 14th July 1990, 1.00-2.30pm (2nd)
Antenne 2 (F):
Thursday 19th July 1990, 8.40-10.00pm (2nd)
RAI Uno (I):
Saturday 21st July 1990 (2nd)
JRT (YU-Croatia): Sunday 22nd July 1990, 8.00-9.30pm (2nd)
JRT (YU-Slovenia): Monday 30th July 1990, 9.55-11.25pm (2nd)

Not transmitted in Great Britain

Theme: Customs of Vrnjačka Banja

Teams: Jaca (1) (E) v. Cattenom (F) v. Rieti (I) v. Águeda (P) v.
Chiesanuova (RSM) v. Vrnjačka Banja (1) (YU)

Team Members included:
Jaca (1) (E) -
David Dumall, Ignacio Noguerol, Isabel Dumall, Sonia Asún, Antonio Capillas, Alfonso Juez, Belén Lara, Lola Peyo, Manolo Villegas and Pilar Buzunariz.

Games: 'Restaurant Europe', The Mini-Jupes, Ice and Nothing But Ice, Chain of Buckets, The Presenters' Game, Crossing the River, 'Fons Romanun', The Drunken Tourists, Ignition! and The Musical Game.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

6 4 4 3 5 4 4 3 3 12
F 5 2 2 2 4 3 3 2 2 4
I 4 6 1 1 3 5 1 6 6 6
P 3 3 5 6 1 6 5 1 4 10
RSM 1 1 3 5 6 2 6 5 1 2

YU

3 6 6 4 2 1 3 5 5 8
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

6 10 14 17 22 26 30 33 36 48
F 5 7 9 11 15 18 21 23 25 29
I 4 10 11 12 15 20 21 27 33 39
P 3 6 11 17 18 24 29 30 34 44
RSM 1 2 5 10 16 18 24 29 30 32

YU

3 9 15 19 21 22 25 30 35 43

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 E • Jaca (1) l l
 P • Águeda
 YU • Vrnjačka Banja (1)
 I • Rieti
 RSM • Chiesanuova
 F • Cattenom

48
44
43
39
32
29

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

YU

Jeux Sans Frontières 1990

Yugoslavia 2 (Heat 6)

Event Staged: Saturday 16th June 1990
Venue: Vrnjačka Spa Park, Vrnjačka Banja, Yugoslavia
Preferred Transmission Order: 6th

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 6th August 1990, 9.45-11.05pm (6th)
TVE (E):
Saturday 11th August 1990, 1.00-2.30pm (6th)
Antenne 2 (F):
Thursday 16th August 1990, 8.40-10.05pm (6th)
RAI Uno (I):
Saturday 18th August 1990 (6th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 19th August 1990, 9.10-10.40pm (6th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 27th August 1990, 10.25-11.55pm (6th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: Stopover at the Thermal Baths of Vrnjačka Banja

Teams: Jaca (2) (E) v. Levallois-Perret (F) v. Potenza (I) v. Ilha da Madeira (P) v.
Domagnano (RSM) v. Vrnjačka Banja (2) (YU)

Team Members included:
Jaca (2) (E) -
Jose Javier Hierro, Quique Gallego, Pilar Guedé, Silvia Ferrer, Tomás López, Cecilio Fernandez, Jone Errea, Alicia Sádaba, Ramón Faro and Adelaida Brandés.

Games: The Fat Tourists, The Ducks, Water Pinball, Rabbits and Carrots, The Clowns, The Water Carriers, Trampolining Goats, Items Across the Pool, Natural or Junk Food? and The Musical Game.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

5 5 5 4 3 2 5 5 2 10
F 6 3 4 5 5 5 1 6 4 6
I 1 4 4 2 4 6 4 1 6 8
P 2 2 6 6 2 4 2 4 5 12
RSM 5 6 2 2 1 1 3 2 1 6

YU

5 2 1 3 6 3 6 3 3 6
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

5 10 15 19 22 24 29 34 36 46
F 6 9 13 18 23 28 29 35 39 45
I 1 5 9 11 15 21 25 26 32 40
P 2 4 10 16 18 22 24 28 33 45
RSM 5 11 13 15 16 17 20 22 23 29

YU

5 7 8 11 17 20 26 29 32 38

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
2nd
4th
5th
6th

 E • Jaca (2) l
 F • Levallois-Perret
 P • Ilha da Madeira
 I • Potenza
 YU • Vrnjačka Banja (2)
 RSM • Domagnano

46
45
45
40
38
29

Additional Information

This was a very tight, competitive heat. Curiously enough, the Spanish team of Jaca won the competition without winning a single game, being the only team not to do so on the night - even the last-placed Domagnano from San Marino won Game 2! Jaca won the competition by coming 2nd in 6 games (one of which was the all-important double-scoring final game) and finishing 3rd once, 4th once and 5th twice.

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

P

Jeux Sans Frontières 1990

Portugal 1 (Heat 3)

Event Staged: Wednesday 4th July 1990
Venue: Castelo de Guimarães, Guimarães, Portugal
Preferred Transmission Order: 3rd

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 16th July 1990, 9.15-11.00pm (3rd)
TVE (E):
Saturday 21st July 1990, 1.00-2.30pm (3rd)
Antenne 2 (F):
Thursday 26th July 1990, 8.40-10.00pm (3rd)
RAI Uno (I):
Saturday 28th July 1990 (3rd)
JRT (YU-Croatia): Sunday 29th July 1990, 8.00-9.30pm (3rd)
JRT (YU-Slovenia): Monday 6th August 1990, 9.30-11.00pm (3rd)
Not transmitted in Great Britain

Theme: Guimarães, Arts Centre and Developing Industrial Town

Teams: Arnedo (1) (E) v. Granville (F) v. Brebbia (I) v.
Caldas da Rainha (P) v. Faetano (RSM) v. Bor (YU)

Games: The Linen, The Cover, Horse Race, Football, The Presenters' Game, Restoring the City, The Thermals, The Printing Press, Mount Penha Funicular and The Musical Game.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

6 6 3 6 6 4 2 3 5 4
F 4 1 2 1 5 2 4 1 1 6
I 3 5 4 6 4 3 3 6 4 2
P 2 3 1 6 3 1 5 3 2 10
RSM 1 5 5 3 1 6 2 4 3 8

YU

5 3 6 3 2 5 6 6 6 12
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

6 12 15 21 27 31 33 36 41 45
F 4 5 7 8 13 15 19 20 21 27
I 3 8 12 18 22 25 28 34 38 40
P 2 5 6 12 15 16 21 24 26 36
RSM 1 6 11 14 15 21 23 27 30 38

YU

5 8 14 17 19 24 30 36 42 54

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 YU • Bor l l
 E • Arnedo (1)
 I • Brebbia
 RSM • Faetano
l
 P • Caldas da Rainha
 F • Granville

54
45
40
38
36
27

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

P

Jeux Sans Frontières 1990

Portugal 2 (Heat 7)

Event Staged: Saturday 7th July 1990
Venue: Castelo de Guimarães, Guimarães, Portugal
Preferred Transmission Order: 7th

European Transmissions (Local Timings):
RTP (P):
Monday 13th August 1990, 9.40-11.30pm (7th)
TVE (E):
Saturday 18th August 1990, 1.00-2.35pm (7th)
Antenne 2 (F):
Thursday 23rd August 1990, 8.40-10.00pm (7th)
RAI Uno (I):
Saturday 25th August 1990 (7th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 26th August 1990, 8.00-10.00pm (7th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 3rd September 1990, 10.10-11.40pm (7th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: Guimarães, Cradle of Portugal

Teams: Arnedo (2) (E) v. Argenteuil (F) v. Cicciano (I) v.
Guimarães (P) v. Fiorentino (RSM) v. Titovo Užice (YU)

Games: 'Born in Portugal', Battle of São Mamede, The Apples, The Drums, The Rooster Jigsaws, The Pontoon Walkway, Growing the Tallest Fir, Boats of Gil Vicente, The King's Treasure and The Life Savers.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

4 1 1 4 5 2 6 6 2 6
F 1 3 3 1 1 1 3 1 5 2
I 3 3 6 6 3 5 5 4 6 12
P 6 6 4 5 6 4 1 2 1 10
RSM 2 4 2 2 4 6 4 3 5 4

YU

5 5 5 3 2 3 2 5 3 10
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

4 5 6 10 15 17 23 29 31 37
F 1 4 7 8 9 10 13 14 19 21
I 3 6 12 18 21 26 31 35 41 53
P 6 12 16 21 27 31 32 34 35 45
RSM 2 6 8 10 14 20 24 27 32 36

YU

5 10 15 18 20 23 25 30 33 43

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 I • Cicciano l
 P • Guimarães
 YU • Titovo Užice
 E • Arnedo (2)
 RSM • Fiorentino
 F • Argenteuil

53
45
43
37
36
21

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

F

Jeux Sans Frontières 1990

France 1 (Heat 4)

Event Staged: Wednesday 18th July 1990
Venue: Place de la Daurade, Toulouse, France
Preferred Transmission Order: 4th

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 23rd July 1990, 9.15-10.35pm (4th)
TVE (E):
Saturday 28th July 1990, 1.00-2.15pm (4th)
Antenne 2 (F):
Thursday 2nd August 1990, 8.40-10.00pm (4th)
RAI Uno (I):
Saturday 4th August 1990 (4th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 5th August 1990, 9.05-10.35pm (4th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 13th August 1990, 9.20-10.50pm (4th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: Toulouse Today and Famous French Citizens

Teams: Archidona (1) (E) v. Toulouse (1) (F) v. Bergamo (I) v. Figueira da Foz (P) v.
Montegiardino (RSM) v. Skopje (YU)

Games (and their Inspiration): Refuelling the Aircraft (Clément Ader), Tourists and Paintings (Henri de Toulouse-Lautrec), The Airmail Service (Par Avion), The Bowling Alley (Pétanque), The Bookworms (L'Université Toulouse), The Astronauts (Space Exploration), The Space Shuttle (Hermes), The Singer's Bouquets (French Opera), The Trampolinists (Ariane Programme) and The Rugby Balls (French Rugby).

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

6 2 2 2 6 1 1 2 3 4
F 2 6 6 5 2 4 5 2 6 10
I 5 4 3 4 5 6 2 6 5 12
P 4 5 6 1 4 4 6 5 3 6
RSM 3 1 4 4 1 2 3 4 1 10

YU

1 3 2 6 3 6 4 3 4 2
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

6 8 10 12 18 19 20 22 25 29
F 2 8 14 19 21 25 30 32 38 48
I 5 9 12 16 21 27 29 35 40 52
P 4 9 15 16 20 24 30 35 38 44
RSM 3 4 8 12 13 15 18 22 23 33

YU

1 4 6 12 15 21 25 28 32 34

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 I • Bergamo l
 F • Toulouse (1)
 P • Figueira da Foz
 YU • Skopje
 RSM • Montegiardino
 E • Archidona (1)

52
48
44
34
33
29

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

F

Jeux Sans Frontières 1990

France 2 (Heat 8)

Event Staged: Saturday 21st July 1990
Venue: Place de la Daurade, Toulouse, France
Preferred Transmission Order: 8th

European Transmissions (Local Timings):

RTP (P): Monday 20th August 1990, 9.10-10.30pm (8th)
TVE (E):
Saturday 25th August 1990, 1.00-2.30pm (8th)
Antenne 2 (F):
Thursday 30th August 1990, 8.40-10.00pm (8th)
RAI Uno (I):
Thursday 30th August 1990 (8th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 2nd September 1990, 8.00-10.00pm (8th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 10th September 1990, 10.00-11.30pm (8th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: Toulouse Yesterday

Teams: Archidona (2) (E) v. Toulouse (2) (F) v. Noceta (I) v.
Algarve (P) v. Serravalle (RSM) v. Budva (YU)

Games (and their Inspiration): Transporting the Flame (The Ford of Bazacle), Collecting the Gold (Delphian Gold / Tectosages), The Pink Bricks (Ville Rose), Stones into Hats (Saint-Sernin Abbey), The Presenters' Game (Boats on the Garonne), The Hanging Bags (Succession to France), The Casserole Pots (Sausage and Butter Bean Stew), Dancing the Tango (Carlos Gardel), Rugby 'Push-o-War' (Stade Toulousain) and The Musical Game.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

5 5 5 4 5 3 4 3 3 4
F 2 4 6 6 3 6 2 4 6 10
I 1 6 3 3 1 5 5 6 1 10
P 4 3 2 1 4 2 3 6 5 12
RSM 6 3 1 5 2 1 1 1 3 6

YU

3 1 5 3 6 4 6 2 5 4
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

5 10 15 19 24 27 31 34 37 41
F 2 6 12 18 21 27 29 33 39 49
I 1 7 10 13 14 19 24 30 31 41
P 4 7 9 10 14 16 19 25 30 42
RSM 6 9 10 15 17 18 19 20 23 29

YU

3 4 9 12 18 22 28 30 35 39

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
3rd
5th
6th

 F • Toulouse (2) l l
 P • Algarve
 E • Archidona (2)
 I • Noceta
 YU • Budva
 RSM • Serravalle

49
42
41
41
39
29

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

Teams Qualifying for International Final

Country

 Team Qualifying Heat Position Points
E  Jaca (1) 2 YU1 1 48
F  Toulouse (2) 8 F2 1 49
I  Treviso 1 I1 1 61
P  Ilhas dos Açores 5 I2 =1 49
RSM  Faetano 3 P1 4 38
YU  Bor 3 P1 1 54
 

I

Jeux Sans Frontières 1990

International Final

Event Staged: Saturday 4th August 1990
Venue: Prato della Fiera, Parco Regionale del Sile, Treviso, Italy
Preferred Transmission Order: 9th and Last

European Transmissions (Local Timings):
TVE (E):
Saturday 1st September 1990, 1.00-2.30pm (9th)

Antenne 2 (F): Thursday 6th September 1990, 8.40-10.00pm (9th)
RAI Uno (I):
Thursday 6th September 1990 (9th)
JRT (YU-Croatia): Sunday 9th September 1990, 8.00-10.00pm (9th)
RTP (P): Monday 10th September 1990, 9.05-10.40pm (9th)
JRT (YU-Slovenia): Monday 17th September 1990, 10.00-11.30pm (9th)
Not transmitted in Great Britain

Theme: History and Traditions of Trevigiano

Teams: Jaca (1) (E) v. Toulouse (2) (F) v. Treviso (I) v. Ilhas dos Açores (P) v.
Faetano (RSM) v. Bor (YU)

Team Members included:
Jaca (1) (E) -
David Dumall, Ignacio Noguerol, Isabel Dumall, Sonia Asún, Antonio Capillas, Alfonso Juez, Belén Lara, Lola Peyo, Manolo Villegas and Pilar Buzunariz.

Games (and their Inspiration): The Picture Puzzle (The Logos of Saint-Michael), The Escaping Prisoner (The Castle of Ezzelini), Bridge of Barrels (The Barrels of Conegliano), Untying the Ropes (The Castle of Serravalle), Completing the Jigsaw (The Mosaics of Oderzo), Trampolining Bell-Ringers (The Communal Bell), The Food Bags (The Gastronomic Delights), The Duo-Jockeys (The Trevigiano Guards), The Maze Musicians (The City Streets) and The Giant Pipes.

Game Results and Standings

Games

Team / Colour

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Points Scored

E

2 2 5 5 5 5 4 4 6 12
F 5 5 2 5 1 5 5 1 5 10
I 4 5 3 5 6 5 6 3 4 4
P 1 5 6 6 2 5 3 5 2 8
RSM 3 2 1 5 3 5 2 2 1 2

YU

6 6 4 5 4 6 1 6 3 8
Running Totals
(Leading teams shown in red)

E

2 4 9 14 19 24 28 32 38 50
F 5 10 12 17 18 23 28 29 34 44
I 4 9 12 17 23 28 34 37 41 45
P 1 6 12 18 20 25 28 33 35 43
RSM 3 5 6 11 14 19 21 23 24 26

YU

6 12 16 21 25 31 32 38 41 49

Result

 Team

Points

Final Scoreboard

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

 E • Jaca (1) l
 YU • Bor
l
 I • Treviso
l
 F • Toulouse (2)
 P • Ilhas dos Açores
 RSM • Faetano

50
49
45
44
43
26

Returning Teams and Competitors

The Portuguese team of Ilhas dos Açores became only the fourth team to appear in consecutive International Finals. Additionally, the San Marino team of Faetano became the third team to qualify for the International Final with a fourth place in the heats.

Made in Colour • This programme exists in European Archives

 

JSFnetGB Series Guide pages researched by
Alan Hayes, David Hamilton, Neil Storer, Christos Moustakas, Philippe Minet,
Sébastien Dias, Ischa Bijl, Paul Leaver and JSFnet Websites